Џо Бајден

Русија им предложи безбедносен пакт на САД

Кремљ во четвртокот соопшти дека Русија доставила нацрт-документи во кои се наведени безбедносните аранжмани за кои сака да преговара со Соединетите Држави и нивните сојузници во НАТО поради зголемените тензии околу Украина. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека висок...

(Видео) „Трагедија. Се уште не знаеме колку животи се загубени и степенот на штетата“ – Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден прогласи вонредна состојба во сојузните држави кои беа погодени од торнадата и нареди парите од федералниот буџет да се пренасочат за да се помогне во санирањето на штетите. – „Трагедија. Се уште не знаеме колку животи...

Расте бројот на жртви од торнадото во САД, Бајден одобри средства за санирање на штетите

Бројот на жртвите од серијата катастрофални торнада во американската сојузна држава Кентаки се искачи на 74, а најмалку 14 лица ги загубија животите во уште четири држави – Илиноис, Арканзас, Мисури и Тенеси. Меѓу жртвите во Кентаки има шест...

Трамп: Неспособноста на Бајден на средбата со Путин ме растажи

Поранешниот американски лидер Доналд Трамп го критикуваше актуелниот американски претседател Џозеф Бајден за начинот на кој разговарал со рускиот претседател Владимир Путин преку видео врска. „Го гледав пред некој ден со Путин. И бев многу тажен“, рече Трамп на собирот...

Бајден прогласи вонредна состојба во Кентаки

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа прогласи вонредна состојба во Кентаки, јавија американските медиуми. Според последните информации, најмалку 70 лица го загубија животот во серијата од над 30 торнада шрто ја погодија оваа и уште четири други сојузни држави. Бајден вчера нареди...

Бајден: САД ќе испратат војници во Источна Европа при евентуална инвазија на Русија врз Украина

САД имаат намера да испратат војници не во Украина, туку во соседните НАТО земји, во случај на евентуална инвазија на Русија. Ова синоќа го соопшти американскиот претседател Џо Бајден, одговарајќи на прашања на новинари во Вилмингтон, во државата Делавер, каде...

Бајден се закани со санкции ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џо Бајден го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека Русија ќе биде погодена со „силни економски и други мерки“ како казна доколку Москва започне офанзива против Украина, соопшти Белата куќа. Двајцата лидери на 7 декември одржаа видео...

Кремљ објави што ќе предложи Путин на денешната средба со Бајден

Рускиот претседател Владимир Путин планира на состанокот со американскиот претседател да предложи взаемни безбедносни гаранции, изјави портпаролот на Кремљ, нагласувајќи дека главна тема на разговор ќе биде безбедноста на Русија и НАТО. Путин неодамна го повика НАТО да престане да...

САД и Европа спремни за Руска инвазија на Украина

Соединетите Американски Држави се координираа со европските сојузници пред разговорот на претседателот Џо Бајден со рускиот претседател Владимир Путин во вторник, за пакет финансиски санкции што ќе наметнат „значајна и тешка економска штета за руската економија“ доколку Путин започне...

Анкета: Трамп би го победил Бајден доколку денеска имаше избори

Доналд Трамп има огромна предност пред сите други републикански претенденти, односно за поранешниот американски претседател би гласале вкупно 67 отсто од републиканските гласачи, објави „The Hill“, повикувајќи се на истражување на агенцијата од Харвард CAPS-Harris Poll. На второ место е...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img