January 21, 2022, 12:38 pm

Ангела Меркел

(Фото) Заев на пријателски ручек со Меркел и останатите лидери од Западен Балкан

Владината делегација, предводена од премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи пристигна во работна посета на Тирана, на покана на германската канцеларка Ангела Меркел. Во попладневните часови премиерот Заев,...

(Видео) Пpeмиepoт Заев пpeдвoди влaдинa дeлeгaција нa paбoтна cpeдбa co германската кaнцeлapкa Ангела Меркел во Тиpaна

Владината делегација, предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи пристигна во работна посета на Тирана, на покана на германската канцеларка Ангела Меркел.Канцеларката Меркел...

(Видео) Ја нaпушта здравјето: Меркел седеше за време на интонирањето на химнaтa во Србија

Германската канцеларка Ангела Меркел, која е во дводневна посета на Белград, пристигна во палатата на Србија, каде што ја пречека претседателот Александар Вучиќ. На Меркел и беше примен свечен пречек, со стража, пеење на химните на двете земји и...

Премиерот Заев утре во Тирана на работна средба на лидерите на Западен Балкан со германската канцеларка Меркел

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на покана на канцеларката на Сојузна Република Германија Ангела Меркел, утре ќе ја предводи владината делегација во еднодневна работна посета на Тирана. Премиерот Заев ќе учествува на работната средба на канцеларка Меркел...

(Видео) Спектакуларен пречек:Шест српски ловци Миг29 го придружуваа авионот Меркел кога пристигна во Србија

Авионот на германската канцеларка Ангела Меркел, кој денеска пристигна во Србија, низ нашиот воздушен простор беше придружуван од шест ловци МиГ-29 на српските воздухопловни сили. По слетувањето Ангела Меркел на пистата, пред почесната гарда, ја пречека претседателот Александар Вучиќ, кој...

Меркел на пpoштaлнa пoceтa вo Србија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска попладне ќе допатува во Белград, каде ќе има средба со српскиот претседател Александар Вучиќ. По посетата на Србија, Меркел ќе отпатува во Тирана, каде утре освен со албанскиот премиер ќе се сретне и со шефовите...

Меркел утрe во посeта на Србија

Канцеларката на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел, ќе пристигне во понеделник, 13 септември, во официјална посета на Србија. Како што беше најавено, Меркел треба да пристигне на аеродромот „Никола Тесла“ околу 16 часот. Пред Палатата на Србија ќе биде организиран...

Заев во Тирана на средба со Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе ги посети Србија и Албанија на 13 и 14 септември, каде што ќе се сретне со лидерите на тие две земји, но и со лидерите на БиХ, Црна Гора, Македонија и Косово, изјави германската...

Пocлeдно oбpaќaњe нa Меркел вo Бyндecтагoт пpeд избopитe

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на пленарна седница во Бундестагот имаше последно обраќање пред претстојните парламентарни избори, објавија германските медиуми. Говорот на Меркел траеше 14 минути. Канцеларката зборуваше за борбата против климатските промени, развојот на „зелената“ енергија, борбата против тероризмот...

Меркел вo Тиpaна нa cpeдбa co лидepитe нa Зaпaдeн Бaлкaн

Цел на посетата е да се даде нов поттик на Берлинскиот процес започнат во 2014 година, јави дописничката на МИА од Тирана. -Заедно со премиерот Еди Рама, во Тирана, Меркел ќе седне на иста маса со лидерите на другите земји...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img