НАТО ги постави условите за соработка со Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во петокот постави услови за работа со Русија на нејзиниот нов безбедносен предлог и понуди да работи со Москва за да се изгради нова доверба меѓу нив доколку земјата помогне да се намалат...

Русија им предложи безбедносен пакт на САД

Кремљ во четвртокот соопшти дека Русија доставила нацрт-документи во кои се наведени безбедносните аранжмани за кои сака да преговара со Соединетите Држави и нивните сојузници во НАТО поради зголемените тензии околу Украина. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека висок...

Британија ја предупреди Русија

Британскиот премиер Борис Џонсон го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека секоја дестабилизирачка акција против Украина би била стратешка грешка со значителни последици, соопшти Даунинг стрит. Даунинг стрит рече дека Џонсон „ја нагласи посветеноста на Обединетото Кралство на територијалниот интегритет...

„Не паѓајте во Руската замка“ – Предупредува премиерката на Естониа

Не може да се дозволи рускиот воен притисок да влијае на тоа кој може да се приклучи на Европската унија и НАТО, предупреди Каја Калас, премиерка на Естонија, пред двата клучни состаноци за односите на блокот со нејзините соседи. Со...

Германија ја предупреди Русија

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок во вторникот разговараше со нејзиниот руски колега Сергеј Лавров, порачувајќи му дека „територијалниот интегритет на Украина не смее да биде нарушен“. Министерството за надворешни работи на Твитер објави дека двајцата врвни дипломати телефонски...

Тинејџер активирал бomбa пред православна гимназија во Русија, има најмалку 12 повpeдени

Руски тинејџер активирал експлозивна направа во православно училиште во близина на манастир во близина на Москва, а во инцидентот се повредени неколку лица. Во инцидентот се повредени околу 12 лица, меѓу кои и 15-годишник. Повикувајќи се на неименуван извор од...

Путин пpeдупредува: Распадот на Русија би бил многу пokpвав отколку оној на Југославија

Во случај на распад на Русија, последиците би биле многу подраматични и покрвави отколку во поранешна Југославија, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин во интервју емитувано на ТВ каналот „Русија-1“. Дефинитивно може да се каже дека би се чувствувале многу...

Платенички пара-милитарни формации ќе се соочат со санкции од ЕУ

ЕУ е подготвена да санкционира осум лица и четири ентитети поврзани со рускиот приватен воен изведувач Вагнер, според нацрт-документите што ги пренесува „ПОЛИТИКО“. Тајната платеничка група првпат привлече меѓународно внимание во 2014 година кога ги поддржа проруските сепаратисти во источна...

Евроазиска вселенска агенција – Предлог на Русија

Генералниот директор на руската вселенска агенција „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин и министерот задолжен за интеграција и макроекономија на Евроазиската економска комисија Сергеј Глазјев, на бизнис форумот на Евроазиската економска унија (ЕАЕУ) го соопштија предлогот на Русија за формирање на Евроазиска...

(Видео) Руската apмија ја доби првата единица „Tepминатор“

Централниот воен округ на Русија ја формираше првата единица во руските вооружени сили опремена со борбени возила „Терминатор“ за поддршка на тенкови, јавува ТВ „Ѕвезда“. Се наведува дека е дел од еден од полковите на Уралската тенковска дивизија, која е...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img