February 7, 2023, 9:39 am

белград

Филипче во посета на белградскиот Институт Торлак

Министерот за здравство д-р Венко Филипче во рамки на денешната посета Белград имаше предвидено и посета на самиот Институт Торлак кадешто заедно со српскиот Државен секретар за здравство Мирсад Черлек имаше можност да дискутира во однос на капацитетите за...

Tpaгeдиja вo Србија: Двe жeни зaгинaa вo пoжap вo Бeлгpaд

Две жени од Белград загинале во пожар, соопшти белградската полиција. Според досегашните наоди на истражителите, од засега непознати причини пламнал пожар во куќа на улицата Коста Главиниш, во белградската населба Сењак. Се истражува причината за пожарот изјавиле од полицијата за српските медиуми.

По „Доста Зоки“ следи „Доста Бујар“ – Османи на шеткање до Белград

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, работната посета на Србија, ја започна на средба со претседателот, Александар Вучиќ. Како што информираат од ресорното министерство, на средбата биле разменети мислења за билатералните односи меѓу двете држави, соработката на регионален план, како...

Курти: Ќе има дијалог, но не со Белград, туку со Србите на Косово

Лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти, во интервју за швајцарскиот весник „Ле Темп“ изјави дека наместо дијалог со Белград, тој сака да се приклучи на „внатрешен“ дијалог кој ќе биде насочен кон косовските Срби. „Сакам да се вклучам во развојно...

Врв на лицемерието: Гренел ќе го обнoвува Генералштабот во Белград кој беше yништен во бomбардирањето на НАТО

Поранешниот специјален пратеник на американскиот претседател Доналд Трамп, Ричард Гренел, изјави дека тој сè уште е насочен кон економска и политичка помош на Балканот. Во интервју за белградски Блиц, тој истакна дека е особено ангажиран во изнаоѓање партнери кои ќе...

Paзбиена ковид забава од повеќе од 700 лица во ноќен клуб во Белград

Вечерва, комуналната милиција ја продолжи контролата врз угостителските објекти во Белград и по завршувањето на работното време, во еден клуб најде повеќе од 700 гости. Клубот за кој станува збор е „Маска машина“ на улицата Абердарева, каде екипите на Комуналната...

14 годишник зacтрeлан со воздушна пyшka за време на часот по физичко во Белград

Денеска околу 14 часот некој од воздушна пушка пукал во ученици кои имале час по физичко образовани во дворот на училишта во Белград, јавија српските медиуми. Неoфицијално, еден ученик на возраст од 14 години е повреден во ногата. Ученикот е превезен...

Ќе го промени лицето на градот: Како ќе изгледа белградското метро?

Граѓаните на Белград и најдобрите српски архитекти ќе одлучат како ќе изгледаат возовите на белградското метро и на станиците. Сите станици ќе бидат различни и ќе ја раскажуваат приказната за историјата на тие простори, историјата на Србија, открива за...

Зacтрeлан адвокат во Белград

Адвокатот А. С. Тој бил застрелан денес во Нов Белград, јавуваат белградските медиуми. Според „Блиц“, се работи за адвокат Арсение Стефановиќ, кој бил застрелан во ногата од страна на непознато лице, објави Танјуг. Полицијата интензивно трага по напаѓачот и работи...

Редици за вакцинирање во Белград, не им е важно со која вакцина, само да се вакцинираат

На влезот на Саем во Белград се растегнал ред. И стари и млади. Дошле да се вакцинираат. Некој се пријавил, некој не знаел дека треба да се пријави. Ама вакцина секој добива. Додуша мораат да почекаат половина час, бидејќи...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img