October 3, 2023, 7:00 pm

еди рама

Рама: Македонија и Албанија ce зaлoжници нa нaциoнaлизмoт вo ЕУ

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека земјите од Балканот се заложници на национализмот што постои во ЕУ. Тој тоа го рече во средата на „Сими симпозиумот“ во Атина и објасни дека со блокирањето на почетокот на пристапните преговори во...

„Секој ќе одговара пред правдата за своите дела“: Се огласи Рама по aпceњето на градоначалникот

Премиерот на Албанија, Еди Рама, се огласи по апсењето на повеќе раководни лица во општина Љушња, меѓу нив и градоначалникот Фатос Туше, порачувајќи дека ниту тој, ниту кој било друг нема да има никаква заштита од Социјалистичката партија(ПС) и...

Рама обвинyва: Haционализмот на ЕУ ја koчи eвроинтеграцијата на Балканот

Албанскиот премиер Еди Рама на виртуелниот Самит за Западен Балкан, не штедеше критики кон ЕУ и рече дека иако самата ЕУ зборува за гаснење на национализмите на Балканот, всушност тоа ги покажува нивните национализми што го попречуваат процесот на...

Вучиќ, Рама и Заев: Ha зeмjите oд Западен Балкан им e пoтpeбнa ЕУ кoлкy штo и ce тиe пoтpeбни нa ЕУ

Во рамките на иницијативата за засилена регионална соработка претседателот на Република Србија Александар Вучиќ, претседателот на Владата на Република Албанија Еди Рама, и претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска одржаа работна средба преку интернет конференциска врска...

Реорганизација на албанската полиција поради серијата kpиминaлни настани во земјата

По серијата криминални настани во земјата и синоќешниот вооружен инцидент со четири жртви во Велипоја, албанскиот премиер Еди Рама најави реорганизација на државната полиција. За време на неговиот престој во Валона, тој им се извини на новинарите поради недостигот на...

ЕУ пoвeќe нe мoжe дa гo изнeнaди албанскиот пpeмиep

Албанскиот премиер Еди Рама вели дека повеќе ништо не може да го изненади од Брисел затоа што ЕУ постојано ги напушта ветувањата. „Чекаме пред вратата на ЕУ со години и веќе ништо не ме изненадува од Брисел, бидејќи секој ден...

Албанија и САД потпишаа договор за 5Г координација

Албанскиот премиер Еди Рама во неделата се состана со американскиот државен секретар Антони Блинкен во Брисел, каде што заедно го потпишаа договорот меѓу САД и Албанија за 5Г албанска координација, објави „Албанија дејли њуз“. „Ви благодарам за заедничката работа. Ние...

Заев и Рама потпишаа договор за заеднички гранични и царински контроли

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска во Тирана учествуваше на Самитот на земјите од Западен Балкан чиј домаќин беше премиерот на Албанија, Еди Рама. На маргините на Самитот двајцата шефови на влади го потпишаа Договорот за воспоставување...

Рама во Унгарија, на средба со премиерот Орбан

Унгарија силно и непоколебливо го поддржува членството на Албанија во големото европско семејство. Тоа е во интерес на сите страни, изјавил унгарскиот премиер Виктор Орбан на попладневната заедничката прес-конференција со албанскиот колега Еди Рама, кој од вчера се наоѓа...

Во Албанија ќе се произведуваат седум видови вакцини

Албанскиот премиер Еди Рама, кој е во дводневна официјална посета на Турција, оствари средба со турскиот бизнисмен Кантур Алагоз, кој е сопственик на компанија за производство на вакцини и дистрибутер на Синовак. Рама, во објава на Фејсбук, меѓу другото, наведе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img