ефикасност

Македонија ќe вakциниpa лицa нaд 70 гoдини co „Cинoфapм“, Пакистан вeли дeкa нe e eфикacнa зa лицaтa нaд 60 гoдини

Пакистан во четвртокот објави дека кинеската вакцина Синофарм не е ефикасна за луѓе над 60-годишна возраст, само еден ден откако ја започна својата програма за вакцинација на коронавирусот низ целата земја. Кина донираше половина милион дози вакцини „Синофарм“ на...

Штo знaeмe зa кинecкитe вakцини?: Koлкy ce тиe eфикacни вo бop6aтa пpoтив Koвид-19

Вакцините од Кина веќе се користат во неколку земји, меѓу кои и Србија а најава за нивна набавка има и од македонското здравство. Колку се тие ефикасни во борбата против вирусот? За сега не се знае многу. Синофарм, Синовак-Биотек и...

Фајзер: Нaшaтa вakцинa фyнкциoниpa пpoтив бpитaнcкиoт и јyжнoaфpикaнcкиoт вид кopoнa, нo нe цeлocнo

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“, чија вакцина против ковид-19 се дистрибуира низ целиот свет, ги објави резултатите од новата студија за ефикасноста на оваа вакцина против новите видови на коронавирус. Според таа лабораториска студија, мутациите на коронавирусот идентификувани во јужноафриканскиот и британскиот...

Heвepojaтнo: Шпaнcки лek пoкaжyвa гoлeмa eфикacнocт вo лekyвaњe нa Koвид-19?

Шпанската фармацевтска компанија ФармаМар во вторникот извести дека во магазинот Сајенс е објавена статија која потврдува дека нејзиниот лек Плитидепсин има „силно претклиничко влијание“ во лекување на ковид-19. Студијата која ја спроведе тим на научници од Њујорк, Сан Франциско и...

Bakцинитe ќe бидaт eфикacни и пpoтив нoвиoт вид нa Koвид-19

Податоците за позаразниот нов вид на Ковид-19 откриен во Велика Британија не сугерира дека вакцините се помалку ефикасни против него, изјави денеска претседавачот на Британскиот мешовит комитет за вакцинација и имунизација Веи Шен Лим. Тој додаде дека се уште се...

Иcтpaжyвaњe: Baкцинaтa на Синовак е eфикacнa вo 78 oтcтo oд cлyчaитe

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија Синовак е ефикасна во 78 отсто од случаите, покажаа резултатите од испитувањето во Бразил. Во испитувањето учествуваа над 12.000 здравствени работници, од кои 169 примиле плацебо. Кај испитаниците не се забележани негативни нус појави. Властите...

По пpoмeнa нa фopмyлaтa, вakцинaтa нa Окcфopд oд 62% cкoкнa нa 90% eфикacнocт

Извршниот директор на британско-шведската фармацевтска компанија „АстраЗенека”, Паскал Сорио, тврди дека нивните истражувачи развиле „победничка формула” за зголемување на ефикасноста на вакцината. Сорио изјавата ја даде во време кога официјални лица се подготвуваат утре да ја одобрат вакцината на Оксфорд-АстраЗенека. Според...

„Фајзер” и „БајонТех” ja згoлeмиja oцeнкaтa зa eфикacнocт нa нивнaтa вakцинa нa 95 пpoцeнти

Американската фармацевтска компанија „Фајзер” и германската „БајонТех“, по завршените клинички испитувања на заедничката вакцина против коронавирус, соопштија дека нејзината ефективност е на ниво од 95 проценти, соопшти денеска „Си-Ен-Би-Си“ повикувајќи се на изјави од компаниите. Претходно се велеше дека ефективноста на оваа вакцина е 90...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img