КИНА

Бајден потпиша забpaна за увоз од кинеската покраина Ксинџијанг

Американскиот претседател Џо Бајден потпиша закон со кој се забранува увоз од Ксинџијанг поради принудната работа во тој кинески регион, објави Белата куќа. Нацрт-законот, кој доби одобрување од Конгресот на 16 декември, е дел од одговорот на Вашингтон на, како...

Русија и Кина заедно развиваат високотехнолошки opyжја

Русија и Кина заеднички развиваат високотехнолошки оружја додека остваруваат соработка на полето на безбедноста, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на традиционалната годишна прес-конференција. „Со Кина соработуваме на полето на безбедноста. Вооружените сили на Кина се опремени со најнапредни системи...

Први парламентарни избори во Хонгконг

Во Хонгконг денес се одржуваат првите парламентарни избори по задушувањето на продемократските движења, а Пекинг порача дека сака само „патриотите“ да владеат со Хонгконг, поточно политичарите кои ја поддржуваат централната кинеска комунистичка влада. Набљудувачите очекуваат релативно ниска излезност, бидејќи многу...

Ким пред клучна одлука по цела деценија на Власт

Откако ја презеде власта по ненадејната смрт на неговиот татко пред 10 години, Ким Јонг Ун ги избриша широко распространетите сомнежи кои ги поздравија неговите први обиди да ја прошири бруталната династичка контрола на неговото семејство над Северна Кореја. Раните...

Кина: Државите „ќе платат цена“ за бојкотот на зимската олимпијада во Пекинг

Кина упати остри критики за земјите што се приклучија на дипломатскиот бојкот на февруарските Зимски олимписки игри во Пекинг и истакна дека многумина политичари секако не би биле поканети, пренесува ДПА. САД во понеделникот објавија дека ниту еден функционер нема...

Кина одобри лек за третман на Ковид-19

Кина го одобри лекот за третман на заболените од Ковид-19. За разлика од превентивната вакцина, третманот со лекот е наменет за избегнување на компликациите кај инфицираните. Кинеската агенција за лекови јави дека дава „итно одобрение” за кинескиот третман против Ковид-19. Лекот се...

САД ја бојкотира олимпијадата во Пекинг

Белата куќа во понеделникот објави дипломатски бојкот на Зимските олимписки игри 2022 година во Пекинг, наведувајќи го како причина кинескиот прогон на етничките муслимани Ујгури во регионот Ксинџијанг и други прекршувања на човековите права. „Спортистите во тимот на САД ја...

ЕУ економски се вооружува – Од утре со нови геополитички способности

Брисел во среда ќе се обиде да ја зголеми геополитичката тежина на ЕУ со предлагање на ново политичко оружје што ќе и овозможи полесно да воведува санкции врз економските ривали како Кина - па дури и САД. Иако формата на...

Извозот на Кина во ноември зголемен за 21,4 отсто во однос на истиот период лани

Кинескиот извоз порасна за 21,4 отсто во ноември, но забави во однос на претходниот месец, додека увозот исто така се зголеми како последица на зголемената домашна побарувачка. Извозот од 325,5 милијарди долари е за 21,4 отсто поголем од истиот период...

ЕУ најавува неколку милијарди евра за спротиставување на кинескиот „Појас и Пат“

Извори за ББЦ велат дека ЕУ ќе изложи конкретни идеи за дигитални, транспортни, климатски и енергетски шеми, претпоставувајќи дека е спротиставување на кинеската иницијатива „Појас и Пат“. Тоа се смета како дел од напорите на Западот да се спротивстави на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img