February 7, 2023, 11:03 pm

Конгрес

Заев го извиси кумашинот, Зекири остана без потпретседателската функција

Мухамед Зекири, еден од потпреседателите на СДСМ го загуби своето потпретседателското место. Кумашинот на претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, на денешниот конгрес не беше преизбран. Не беше реизбран ниту директорот на Фондот за иновации Коста Петров. На нивно...

Заврши конгресот на СДСМ, има многу нови имиња меѓу кои и лекари и спортисти

Денешниот 26. конгрес на СДСМ што се одржа онлајн поради корона пандемијата заврши, а во секој момент се очекува да почне седницата на Централниот одбор по што прес-конференција треба да одржи претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Заев ќе ги соопшти...

Будимир, д-р Стефановиќ, Нина Фити меѓу новите функционери во ЦО на СДСМ

Познатата ракометарка Андријана Будимир, директорката на Инфективната клиника Милена Стевановиќ, директорката на Клиниката за пластилна хирургија Софија Пејкова… се дел од новите имиња на кандидати за членови на Централниот одбор на СДСМ, според информации на „360 степени“, Тие ќе бидат...

Заев: Ќе има промена на начинот на работење и менталитетот на партиите во земјава

Денешниот Конгрес на СДСМ го отвори лидерот на партијата Зоран Заев кој во 20 минутно обраќање зборуваше за предизвиците со кои се соочила партијата во изминатите четири години, но и успесите кои ги постигнала, нарекувајќи ја во неколку наврати...

И официјално: Шекеринска замина, ова е новиот заменик на Заев

Радмила Шекеринска и официјално замина, а нов заменик на лидерот Зоран Заев во СДСМ е Сања Лукаревска, дознава Фактор. За потсетување, денес се одржува 26. Конгрес на СДСМ, на кој се очекува покрај смената на досегашната потпретседателка, Радмила Шекеринска, да...

(Во живо) 26. Конгрес на СДСМ

Следете го во живо 26. Конгрес на СДСМ. Преносот во живо може да го следите ТУКА.

(Аудио) Мукоски и Старова кoи гo cмeниja имeтo пo нapeдбa нa Мијалков ceгa гo пoддpжyвaaт кoнгpecoт нa Мериот

Поранешните пратеници Крсто Мукоски и Нола Исмајлоска – Старова, иако се исклучени од ВМРО-ДПМНЕ имаат став околу наводниот вонреден конгрес кој го организира групата која орбитира околу хотелот „Мериот“ и Сашо Мијалков. Радио Лидер се обиде да стапи во контакт...

ФБИ aпceшe нa гoлeмo: Пpивeдeни пoвeќe oд 100 лyѓe пo yпaдoт вo Koнгpecoт

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) приведе над сто луѓе за време на минатонеделниот упад во Конгресот и сега ги испитува поединците кои би можеле да ја загрозат безбедноста при инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден на 20 јануари. – Ги...

Дpaмa нa пoлнoќ вo Америка: Koнгpecoт пoкpeнa cмeнa нa Трамп, Пенс oдби дa yчecтвyвa – нapeднитe 24 чaca ce клyчни

Претставничкиот дом на американскиот конгрес донесе резолуција со која се повикува потпретседателот Мајк Пенс да го започне процесот, кој се потпира на 25-тиот амандман на Уставот, за разрешувањето на претседателот Доналд Трамп. Пред тоа, потпретседателот Пенс во писмото до спикерот...

Трамп ги o6вини пoлитичкитe пpoтивници зa yпaдoт вo Конгресот

Актуелниот американски претседател Доналд Трамп во приватен разговор со лидерот на републиканското малцинство во Претставничкиот дом на Конгресот, Кевин Макарти, го обвини лево ориентираното движење Антифа за минатонеделниот упад во зградата на Капитол Хил. На видео снимките кои на денот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img