October 6, 2022, 1:59 am

локални избори

На локалните избори ќе има отворени листи

Како Министерство ние строго инсистираме да се отворат листите. Не само што ќе ја демократизираме локалната политичката сцена, туку во локалните совети ќе ставиме луѓе кои пред се ќе им одговараат на граѓаните, а не на политичките партии. И...

Започна битkaта за фотеља: Жecтоки византиски игри во СДСМ за скопските градоначалнички места

Жестока внатрепартиска борба, проследена со византиски дворски игри, се води во редовите на владејачката СДСМ за градоначалничките фотељи за претстојните локални избори во Македонија. Иако претходно беше латентно најавуван како можен кандидат за градоначалник на Скопје, сепак Саша Богдановиќ излегува...

За прв пат по 12 години локални избори во Мостар

Локалните избори во 2020 година за Градскиот совет на градот Мостар се во тек. Избирачките места се отворени од 7 до 19 часот. Сите 150 избирачки места се отворени на време, а нешто повеќе од 100.000 гласачи ќе можат...

ДИК ги соопшти официјалните резултати од предвремените локални избори

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница ги соопшти конечните резултати од гласањето за градоначалник на изборите во Штип, што се одржаа на 13 декември. На гласањето на предвремените избори за градоначалник на Штип победи Сашко Николов од СДСМ...

Поништeно гласањето на едно избирачко место во Штип поради вишок на гласачки ливчиња

Изборите во Штип на кои владејачката СДСМ, прогласи победа сепак не поминале без регуларности. Државната изборна комисија регистрирала изборна неправилност во избирачкото место 2266, затоа што имала едно ливче повеќе  од потписи во изводот од Избирачкиот список, и тоа...

„Вчера гледавме како понижени и омаловажени извлечени буквално беа носени граѓаните да гласаат“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција се осврна на вчера одржаните предвремени избори за градоналник на Штип. „Она што се случуваше вчера, тоа претставуваше само една продаблочена верзија на оние мафијашки и талибански избори кои се одржуваа...

Штип: Очајна излезност на предверемените локални избори, па струмичко подземје повикано на помош

Во тек се вонредните локални избори во Штип. Она што пак како информации го добиваме од терен е реприза на Парламентарните избори 2020 година. Според муабет споделен во маалата низ Штип, неофицијално на терен „ораат“ и цело време со...

(Фото) Среде изборна кампања, во Штип „Македонска пошта“ вработува 13 поштaри

Иако вработувањата во државните институции, среде изборна кампања, се со закон забранети во Шип во ек на кампања за предвремените локални избори се бараат да се вработат 13 разнесувачи на поштенски пратки. Јавното претпријатие „Македонка пошта“ иако е во гуша...

Нигериецот Џими Поликарп кандидат на Интегра за нов градоначалник на Штип

Нигериецот Симон Поликарп, познат како Џими, е изненадувачкиот кандидат за градоначалник на Штип. Џими ќе натпреварува во „трката за прв човек на градот“ како претставник на Интегра – Македонска конзервативна партија. Симон Поликарп, е роден во Нигерија, а во Штип дојде...

Таравари: Нема потреба од трошоци, во Штип и Пласница може да се назначи вршител на должност до локалните избори

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците Арбен Таравари во еkсклузивна изјава за News33.Tv изјави дека Коалицијата Алијанса и Алтернатива не поддржува организирање на вонредни локални избори во Штип и Пласница. Според него во време на пaндемија би било нeлогично...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img