попис

Симовски: Koнeчнитe peзyлтaти oд пoпиcoт ќe ги имaмe нajдoцнa дo мapт

Конечните резултати од пописот се очекува да бидат готови најдоцна шест месеци по завршувањето на процесот, односно до крајот на март, вели првиот човек на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски. „Работите на обработката започнаа веднаш по завршувањето на пописот...

Заев: Со успешно завршениот попис одржавме европска лекција за одговорниот пристап на граѓаните кон оваа статистичка операција

Премиерот Зоран Заев, во интервју за ТВ Алсат-М истакна дека успешно завршениот попис е европска лекција за одговорниот пристап на граѓаните кон оваа статистичка операција и дека прифаќањето на резултатите веќе е потврдено со искажувањето волја на огромното мнозинство...

Весела математика на пописот на Македонија: Кој ќе ја плати цената?

Бројот од 1.860.000 регистрирани граѓани што го наведува Заев е груба невистина и го поставува прашањето како бројот на регистрираните граѓани одговара на бројот на избирачи. Дали тоа значи дека во Македонија нема население под 18 години, се...

Во Бугарија електронски попишани 4,9 милиони граѓани – рокот продолжен

Во Бугарија, до 1 октомври, 4.886.506 граѓани се попишани преку Интернет, соопшти Националниот статистички институт на Бугарија. Според дописникот на МИА од Софија, ова е 70,65 отсто од населението во Бугарија. Бројот на живеалишта е 2.769.895. За периодот од 18 септември,...

Симовски обjacнyвa: Еве штo ќe cлeди зa лицaтa кoи oдбилe дa ce пoпишaт

Тој образложи дека и за оние граѓани што одбиле да се попишат со вкрстувањето на останатите бази ќе се покажат основните податоци и тие ќе влезат во конечната статистика. Во моментов не можам да кажам точна бројка на оние кои...

Eкc диpeктopкaтa нa ДЗC: Тaкaнapeчeниoт пoпиc e нeycпeшeн

Долгогодишната поранешна директорка на Државниот завод за статистика, доц. д-р Благица Новковкса, го оцени Пописот 2021 како неуспешен, нарекувајќи го таканаречен. На својот фејсбук профил, таа појасни дека со овој попис е потценет народот, и тој што уште е тука и оној што си заминал, но кој ги разбра и...

Симовски објасни зошто има повеќе попишани лица отколку што има гласачи според избирачкиот список

Директорот на заводот за статистика, Апостол Симовски во вечерашното интервју за „360 степени“ објасни дека бројката на попишани лица и бројката на лица со македонско државјанство се две сосема различни работи. „Пописот и избирачкиот список се сосема различни евиденции“, вели...

Симовски: Пописот заврши успешно, резултатите до крајот на март 2022

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија успешно заврши. Попишани се 1.832.696 лица, 568.175 домаќинства и 837.255 станови, соопшти вечерва директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски. Во дијаспората, истакна Симовски, се самопопишале 204.805 македоински државјани,...

Маричиќ: Пописот е успешен, бројката на попишани граѓани е околу 1,9 милиони

Бројките од пописот детално ќе бидат соопштени вечерва од страна на Државниот завод за статистика. Јас сум задоволен што успеавме да ја реализираме оваа операција и покрај сите проблеми со кои се соочивме. Бројката на попишани граѓани е околу...

ДЗC: Пoпиcoт зaвpшyвa, вo 20 часот ќе бидe зaтвopeнa aпликaциjaтa зa пoпишyвaњe

Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата и апликацијата за самопопишување на дијаспората. Долгоочекуваната статистичка операција која во државава се очекуваше речиси 20 години финишира и во тек се последните теренски проверки за попишување...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img