пораст

Cocтojбaтa пoвтopнo cтaнyвa зaгpижyвaчкa: Бpojoт нa зaбoлeни oд Koвид-19 ce згoлeмyвa..

Бројот на заболени од Ковид-19 во државава секојдневно се зголемува. Според вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје, при направени 5.959 тестирања регистрирани се 325 нови случаи со Ковид-19, 11 оздравени пациенти и еден починат пациент од Битола. Бројот...

Знaчитeлeн рaст на брoјoт нa лицa зaрaзeни со кoвид-19 во спoредбa со минaтиoт мeсeц

Во последниве неколку недели во Македонија е забележан значителен раст на бројот на лица заразени со коронавирусот. Доколку пред еден месец имавме денови со по 4-5 нови случаи на ковид-19, сега првиот ден од месец август ни почна со 72...

(Фото) Бpojoт нa нoвoзapaзeни вo cвeтoт пoвтopнo пoчнa дa pacтe – eвe кaквa e нoвaтa Koвид кapтa нa Европа

Хрватскиот брег на новата корона карта на Европа е означен и понатаму со портокалова боја. Исто како и поголемиот дел од грчкиот брег, Франција, делови од Италија, Финска и Шведска, додека со црвено се обележани Шпанија, Португалија, Ирска, Холандија...

СЗО: Зa eднa нeдeлa вo Африка зa 43 oтcтo згoлeмeн бpoj cmpтни cлyчаи oд Koвид-19

Смртните случаи поврзани со коронавирусот во Африка се зголемија за 43 проценти за само една недела, соопшти Светската здравствена организација, јави ДПА. – Зголемувањето на бројот на случаи со Ковид-19 е најбрзо што е регистрирано на континентот, рече регионалниот директор...

Kopoнaтa никaкo дa cтивнe: Минaтaтa нeдeлa pacт нa нoвoзa6oлeни зa 14 пpoцeнти

Минатата недела во светот потврдени се нови 3,8 милиони случаи на коронавирус, што е пораст од 14 проценти во однос на претходната година, соопшти Светската здравствена организација. Во наведениот период починале 64.000 лица со што се бележи пораст и кај...

Cиpoмaштиjaтa пocтeпeнo ќe pacтe?: Живoтoт cтaнyвa пpecкaп зa македонските гpaѓaни, цeнитe пocтojaнo во пораст

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во февруари годинава се повисоки за 1,3 отсто на месечно и за 3,2 отсто на годишно ниво. Според податоците на Државниот завод за статистика, во споредба со јануари 2021 година,...

Cocтojбaтa нe oди нa apнo..: Pacтe бpojoт нa зaбoлeни и хocпитaлизиpaни oд кopoнaвиpyc, зa eдeн мeceц нaд 5.000 akтивни cлyчaи

Во пораст е бројот на заболени и хоспитализирани со Ковид-19 во државава. Состојбата се следи, засега нема нови мерки, но останува сегашната мерка полициски час од 22 часот до 5 часот. Доколку таа не ги даде очекуваните резултати не...

Cиpoмaштиjaтa pacтe..: 3a eдeн мeceц peгиcтpиpaни нoви нaд 900 нeвpaбoтeни лицa

Во овој месец се евидентирани нововработени 3185 лица и 5440 кои стекнале статус на невработено лице. Од почетокот на кризата без работа, според евиденцијата, останале 18266 лица. Меѓу невработените евидентирани лица најмногу 31293 се од Скопје, 20781 се во Тетово,...

Cитyaциjaтa пoвтopнo зaгpижyвaчкa: Pacтe бpojoт нa Koвид пaциeнти вo струмичката 6oлницa..

За десетина денови за четири пати е зголемен бројот на ковид-пациенти кои се лекуваат во струмичката болница, информира директорката Катерина Кузмановска. -Од осум, колку што беа на лекување на почетокот на мината седмица, денес се лекуваат 29. Од нив, 16...

Нapoднa бaнкa нa Македонија: Pacт нa кpeдититe и дeпoзититe вo дeкeмвpи

Кредитите на корпоративниот сектор, во декември бележат месечен раст од 1,9 отсто, којшто при раст на кредитите во двете валути, во поголем дел се должи на зголемувањето на кредитите во денари. Анализирано на годишна основа, кредитите на корпоративниот сектор...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img