August 10, 2022, 9:17 am

Фајзер

Бугарија ќе и дoниpa нa Македонија нaд 50.000 дoзи на Фајзер co poк нa упoтpeбa дo кpaјoт нa ceптeмвpи

Народното собрание на Бугарија со 146 гласови „за“ го ратификуваше договорот за донирање 51.480 дози на вакцина „Фајзер“ на Македонија. Дозите на вакцини што ќе се донираат се со серии броеви FA7083, FC8736 и FA4632 и со рок на траење...

ЕМА ги пpoцeнyвa пoдaтoцитe зa тpeтaтa дoзa нa вakцинaтa „Фајзер“

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека ги проценува податоците за третата или засилувачка доза на вакцината Фајзер/Бионтек против Ковид-19, која се дава шест месеци по втората доза кај луѓе над 16 години. Во врска со барањето на Бионтек, ЕМА...

Еве кoja e paзликaтa нa вakцинитe „Мoдepнa“ и „Фajзep“

Нова белгиска студија тврди дека вакцината „Модерна“ генерира минимум двојно повеќе антитела од вакцината „Фајзер“.Студија што ги споредувала индивидуалните имунолошки одговори со двете големи вакцини против ковид-19 покажала дека „Модерна“ произведува двојно повеќе антитела од „Фајзер“.Студијата, во која биле...

Пpв cmpтeн cлyчaj пo пpимaњe нa вakцинaтa „Фajзep“ вo Hoв Зeлaнд

Првата смрт, поврзана со примање вакцина против коронавирус од американската компанија „Фајзер“, беше забележана во Нов Зеланд. Министерството за здравство ја објави информацијата по ревизијата на независниот Комитет за безбедност на вакцините против Ковид-19 при смрт на жена по имунизација....

Cтyдиja: Eфeктивнocтa нa „Фajзep“ и „Moдepна“ вakцините ce нaмaлyвa нa 66 пpoцeнти пpoтив дeлтa-cojот

Вакцинската заштита од тешки болести, хоспитализација и смрт останува висока, се вели во студијата. Ефективноста на вакцините Фајзер и Модерна падна од 91 на 66 проценти откако делта сојот стана доминантен во Соединетите држави, покажуваат податоците објавени денеска од американските...

Твopeцoт нa рycкaтa вakцинa: „Фajзep“ имa пpoблeми co дeлтa-cojoт, нejзинaтa eфикacнocт нe e тoлкy виcoкa кaкo штo peкoa

Предлогот на Рускиот фонд за директни инвестиции да се користи „Спутник лајт“ како трета доза, по вакцинирањето со „Фајзер“, има научна основа и ќе помогне да се подобри ефектот на првите две дози, рече директорот на Рускиот центар „Гамалеја“,...

Фајзер ги oбjaвyвa пpвитe peзyлaти oд тecтиpaњeтo co тpeтa дoзa

Фајзер соопшти дека трета доза вакцина во новата студија примиле лица кои се вакцинирани во втора доза пред осум или девет месеци. Податоците за ефикасноста од третата доза, Фајзер ги предал во американската Агенција за храна и лекови. Од Фајзер тврдат...

Фајзер ги соопшти првичните податоци од испитувањето за давање третата доза од вакцината

Фајзер и Бионтек ги доставија до американските регулатори првичните податоци од испитувањето во рана фаза за да бараат одобрение за засилена доза на нивната вакцина против Ковид, соопштија производителите, пренесе Ројтерс. Третата доза покажува значително повисоки неутрализирачки антитела против почетниот...

Кои се нуспојавите од третата доза од вакцината “Фајзер”?

Испитаниците кои примиле трета доза од вакцината, како најчеста тегоба која ја почувствувале по вакцинацијата била болка на местото на вбризгување на вакцината. Поголем дел од луѓето кои ја примиле третата доза од вакцината против коронавирус од компанијата „Фајзер“ почувствувале...

Иcтpaжyвaњe вo Израел ги дaдe пpвитe peзyлтaти: Eвe кaкви нycпojaви пpeдизвикyвa тpeтaтa дoзa oд вakцинaтa „Фajзep“

Испитаниците кои примиле трета доза од вакцината, како најчеста тегоба која ја почувствувале по вакцинацијата била болка на местото на вбризгување на вакцината. Поголем дел од луѓето кои ја примиле третата доза од вакцината против коронавирус од компанијата „Фајзер“ почувствувале...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img