January 17, 2022, 4:27 pm

Ангела Меркел

Вyчиќ зaгpижeн: Штo ќe бидe co Зaпaдниoт Бaлкaн кoгa Мepкел ќe си зaминe?

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на Самитот на Блед беше искрен околку третманот на ЕУ кон Западниот Балкан. Тој се надева дека регионот повеќе ќе биде на агендата на Унијата. Ја говорам вистината. Поставив прашање на кои немаа одговор а...

Аyфидepзeн – Кypц дeнecкa ce збoгyвa co кaнцeлapкaтa Мepкeл

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска патува за Берлин, каде што ќе се сретне со неговата германска колешка Ангела Меркел. Додека Меркел ја напушта политичката функција по парламентарните избори во Германија на крајот на септември, ова е и проштална посета. По...

Поради ситуацијата во Авганистан, Меркел ја откажа посетата на Израел

Германската канцеларка Ангела Меркел го откажа своето патување во Израел, кое се планира да трае од 28 до 30 август, поради напнатата ситуација во Авганистан, изјави денеска портпаролот на германската влада. Информацијата за откажувањето на нејзината посета ја потврди и...

Меркел бара да се продолжи дијалогот со Талибанците

Германија ќе се обиде да помогне да ги евакуира Авганистанците кои соработувале со нејзините војници и хуманитарни организации и по 31 август, кажа денес канцеларката Ангела Меркел и повика на дијалог со талибанците за зачувување на придобивките во последните...

Меркел: Aвгaниcтaн мoжe дa cтaнe жapиштe нa тepopизмoт

Авганистан може да стане жариште на тероризмот откако НАТО ги повлече своите војници од земјата, изјави германската канцеларка Ангела Меркел во Парламентот. – Меѓународната заедница мора да одржува дијалог со талибанците доколку сака да ги заштити подобрувањата во Авганистан постигнати...

Германија ќе ја зголеми помошта за Авганистан за 500 милиони евра

Германија ја зголемува својата хуманитарна помош за оние што имаат потреба во Авганистан за 500 милиони евра (587 милиони долари), соопшти германската канцеларка Ангела Меркел, по виртуелната средба со нејзините колеги од Г-7. Германската Влада пред неколку дена веќе вети...

(Видео) „Ова е моја проштална посета“: Меркел на средба со Путин

Германската канцеларка Ангела Меркел пристигна во Москва каде се сретна со рускиот претседател Владимир Путин, а на почетокот на средбата изјави дека и покрај несогласувањата меѓу Германија и Русија, има за што да разговара со својот руски колега. Разговорите...

Дpaматично и ужacно: Се oгласи Меркел за состојбата во Авганистан

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги нарече најновите случувања во Авганистан „горчливи, драматични и ужасни“. Меркел рече дека „неверојатната брзина“ со која Талибанците ја освоија земјата беше особено тешка за „милиони Авганистанци кои поддржуваа полиберално општество и кои сметаа на...

Мepкeл ги пoceти нajпoгoдeнитe oблacти oд пoплaвaтa вo Германија – „Шokaнтнo e“

Германската канцеларка Ангела Меркел за време на посетата на поплавените германски региони изјави дека ситуацијата е надреална и застрашувачка, додавајќи дека Владата итно ќе ги разгледа климатските проблеми. – Германија е силна земја и ние ќе се спротивставиме на силите...

(Видео) Бајден и Меркел: Ќe ce cпpoтивcтaвимe нa pycкaтa aгpecиja

Американскиот претседател Џо Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел ветија дека ќе работат заедно за да се одбранат од Русија и да се спротивстават на антидемократските активности на Кина и да размислат за укинување на забраната за патување од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img