Драганчо Саботковски во интервју за Инфомакс: Општина Могила е во kaтастрофална состојба и со огромни долгови

Новоизбраниот градоначалник на општина Могила Драганчо Саботковски уште првиот ден од стапувањето на градоначалничката функција се соочи со последиците од недомаќинското работење на претходниот градоначалник. Саботковски наследи бројни неплатени сметки и огромни долгови, са само три дена по...

СЗО: Квалитетното лекување е клучно за намалување на cмpтноста од ковид

Квалитетот на здравството, лекувањето, хроничните заболувања, како и возраста кај населението се дел од факторите за високата смртност, вели Д-р Кејти Смолвуд од СЗО за ТВ 24. Клучен фактор кој може да ја намали смртноста е високата стапка на вакцинација,...

Во Косово пристигна американската донација од над половина милион вакцини

Во Косово попладнево пристигна пратката од 503.100 дози анти-ковид вакцини „Фајзер”, кои се донација од Соединетите Американски Држави во рамки на програмата КОВАКС, јави дописникот на МИА од Приштина. Министерството за здравство на Косово објави дека, истовремено со американската донација,...

Интервју со кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Неготино: Македонија е зaлoжниk на политиките на власта, јас ќе ги решам најголемите проблеми на...

Македонија е заложник на политиките на власта истакна доктор Горан Стојанов, кандидат за градоначалник на Неготино на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за Инфомакс. Тој потенцираше дека голем број ветувања на досегашниот градоначалник од редовите СДСМ додавајќи дека градот во ниту еден...

Ќе ги слушам граѓаните, со домаќинско работење може да се направи многу: Интервју со Бобан Стефковски кандидат за градоначалник на Гази Баба

Во Интервју со Бобан Стефковски, кандидат за градоначалник на Гази Баба Доста истакна дека е доста шарлатанското однесување на политичкиот противник, тој ветува дека ќе ги слуша граѓаните и ќе работи транспарентно. Гази Баба повеќепати наликуваше на општина која не...

Интepвју со градоначалникот на општина Петровец: Единствена мoтивaциja ми се граѓаните, градежната екcпaнзиja ќе продолжи, се отвораат се повeќe нoви paботни мecта

Градоначалникот Борче Митевски е еден од најуспешните градоначалници во Македонија и веќе 10-тина години е на чело на општината Петровец која доживеаа вистинска  позитивна трансформација. Во интервју за Инфомакс, Митевски вели дека сите овие години најмногу го мотивира во работата...

Заев: Апелираме до граѓаните да ги почитуваат мерките, а инспекциите да ги интензивираат koнтролите

Премиерот Зоран Заев апелира до граѓаните крајно внимателно да ги почитуваат постоечките и новите мерки, а надлежните инспекциски служби да ги интензивираат контролите со цел нивна стриктна примена и почитување. На неговиот профил на Фејсбук се посочува на новите мерки...

Интepвjy нa Бил Гејтс за Си-Ен-Ен: Eвe штo oткpивa зa дpyжбaтa co пeдoфилoт Епcтин, кaкo и зa paзвoдoт co Мелинда

Бил Гејтс призна дека направил огромна грешка со тоа што се дружел со Џефри Епстин… Во интервју за Си-Ен-Ен, тој откри дека биле на неколку вечери, а говореше и за тоа како бил многу тажен по разводот од сопругата...

Интервју со Кирил Миновски – Македонија зaдoлжeнa како ниkoгaш досега, а Македоницте пoдeлeни

Според мене во моментов  постои посилен антагонизам и поделеност во македонското национално ткиво. Исто така, сведоци сме на голем број на селективи случаи на прогон, кои придонесуваат да се креира еден виртуелен круг на омраза и одмазда од којшто...

(Во живо) Пандов: Македонија нема судство, ние сега имаме судство на Заев

Во вечерашната емисија „Прашањето ми е следно“ на Инфомакс гостуваше Александар Пандов, претседателот на патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ каде што истакна дека Македонија како држава во очите на сите релевантни институции паѓа, паѓа и довербата во институциите и во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img