February 6, 2023, 4:06 am

Албин Курти

Вучиќ: Курти е како Паја Патак, но тие трикови не поминуваат кај нас, нека ги продаде на некој друг

Претседателот Александар Вучиќ изјави, по повод повторените најави на Албин Курти за тужбата против Србија за наводниот геноцид, дека Курти треба да го покрене тој судски процес, наместо само да се заканува. „Курти повторува како Паја Патак, секој ден“,...

Пaлмep oчeкyвa Кypти и Вучиќ да copaбoтyвaaт зa изнaoѓaњe peшeниe зa кocoвско-српските спорови

Заменикот помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања и за Западен Балкан и Егејот, Метју Палмер, во пресрет на најавената средба на косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ, што треба да се...

Кутри пpecече: Нема да има формирање на заедница на српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти изјави денес дека нема да има формирање „еднонационална“ заедница на општини на Косово. Претходно специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот на Косово и Србија Мирослав Лајчак и заменик помошникот на американскиот државен секретар Метју Палмер изјави...

Курти: Соработка на ЕУ и САД е неопходна во посредувањето во косовско-српските преговори

Косовскиот премиер Албин Курти ја поздравил соработката и координацијата меѓу Европската Унија и Соединетите Американски Држави во пресрет на, како што изјавил, „новиот процес на дијалогот меѓу Косово и Србија“. По средбата со специјалниот пратеник на ЕУ за косовско-српскиот дијалог,...

Курти остана извиceн, Бајден му го сврте грбот на Косово

Иако премиерот на Приштина, Албин Курти, се надеваше дека барањето на САД за спроведување на Вашингтонскиот договор ќе исчезне со доаѓањето на администрацијата на новиот претседател Џозеф Бајден, тоа нема да се случи, пишува „Газета експрес“. Во приштинскиот весник се...

Нов yдap за Србија, Курти се отkaжува од реципроцитетот

На програмата, усвоена од владата на Албин Курти во петокот, во која, меѓу другото, се зборува за дијалог со Белград, не се споменува поимот реципроцитет со Србија, пишува приштинска Коха, додавајќи дека тоа е клучен збор во првата владина...

Kypти ќe ja тyжи Србија зa гeнoцид

Косовскиот премиер Албин Курти најави денеска дека неговата Влада ќе поднесе тужба против Србија за геноцид во војната во Косово во 1998-99 година, јави дописникот на МИА од Приштина. – Ќе изготвиме тужба за геноцид против Србија пред Меѓународниот суд...

Отворени вратите за Голема Албанија: Курти одигра опacна игра за целиот регион

По учеството на Албин Курти и движењето Самоопределување на парламентарните избори во Тирана, се поставува прашањето дали неговиот акт е прифатлив за Белград и за медијаторите во преговорите, бидејќи косовскиот премиер сега има можност да влезе во политичкиот систем...

Диплoмaтcкa бypa: Фон Крамон и Гренел peaгиpaaт зa глacaњeтo нa Кypти вo Aлбaниja

Специјалната известувачка на Европскиот парламент за Косово, Виола фон Крамон оцени дека е неприфатливо тоа што многумина во Косово се жалат на мешање на Србија и претседателот Александар Вучиќ во внатрешни работи на земјата, а истовремено косовскиот премиер Албин...

Сонот на Албин Курти за Голема Албанија

На парламентарните избори во Албанија на 25 април ќе учествува и огранок на партијата на Самоопределување на косовскиот премиер Албин Курти, пишува германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ) и прашува дали зад тоа стојат „соништа за „Голема Албанија“. „Фактот дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img