ДУИ

Арифи: Правиме проекти за одржлив туризам во шарпланиските села

Тетовската градоначалничка Теута Арифи која е кандидатка од редовите на ДУИ за нов мандат, денеска пред граѓаните го презентираше делот од програмата кој што се однесува за руралниот развој. Таа го потенцира дека во досегашниот мандат се работеше на патишта,...

Ахмети: Зелена агенда за подобар живот

Демократската Унија за Интеграција – ДУИ вечерва ја продолжи предизборната кампања во Сингелиќ, Општина Гази Баба, презентирајќи ја листата на кандидати за советници во оваа општина. Претседателот на ДУИ Ахмети пред присутните истакна дека приоритет на ДУИ е унапредувањето...

Кандидатот за градоначалник на Дебар, Дука вети продолжување на поддршката за граѓанскиот сектор, спортот и културата

Кандидатот за градоначалник на Дебар од редовите на ДУИ, Хекуран Дука, оствари средба со претставници на граѓански организации, спортски клубови и активисти од областа на културата. Присутните зборуваа за плодната соработка помеѓу општина Дебар и здруженијата и клубовите во текот...

Ибраими: Нашата програма го гарантира развојот на Арачиново

Правилно управување со водоводната мрежа во Арачиново и снабдување со вода за пиење од браната во Липково за селата Орланце, Грушина и Мојанце, како и интервенции во инфраструктурата, санација на патишта и бекатонизација на улички и тротоари се дел...

Aхмети во Шутка: Mојата нација беше малтpeтиpaна

Носителката на листата на кандидати за советници во општина Шуто Оризари, Имране Рамадани истакна дека денеска бараат поддршка од граѓаните за да продолжат со реализација на проектите. „Ние како огранок во минатото реализиравме многу проекти, но не зависеше се од...

ДУИ гo пpeтcтaви чeтвртиoт пpиopитeт – Зeлeнaтa aгeндa

Демократската унија за интеграција (ДУИ), денеска го претстави четвртиот приоритет на платформата за локалните избори, Зелената агенда. Насер Нуредини од ДУИ на денешната прес-конференција истакна дека оваа Платформа и петте приоритети, кандидатите за градоначалници мора да им се придржуваат, бидејќи...

Жител на Речица им ги отвори вратите на дeмонcтpaнтитe за да одат во седиштето на ДУИ

Жителите на малата Речица се солидаризираа со денешниот протест во Тетово, јавува нашата новинарка од Тетово. Демонстрантите успеаја да поминат преку полицијата, ное не успеаја да стигнат до седиштето. Потоа се обидоа преку споредната улица, но повторно беа блокирани...

(Видео) На Албанците им е преку глава: Haпaднато седиштето на Д У И во Тетово, полициjaта го извлече подебелиот крај

Граѓаните кои попладнево мирно протестираа во Тетово, како поддршка за починатите кои загинаа при пожарот во модуларната болница во Тетово, влегоа во конфликт со полицијата. Тие се упатиле кон седиштето на ДУИ во Мала Речица, но таму им е...

Таравари: Полициска станица во Гостивар или Тетово, тоа ви е како да одите во Мала Речица, во седиштето на ДУИ

Нашата демократија е нефункционална, смета поранешниот министер за здравство, акруелен градоначалник на Госотивар Арбен Таравари. Зборувајќи за трагедијата во Тетово, оставката на Филипче и функционалноста на системот, тој рече дека во Западна Македонија постојат дуизирани институции. Полициска станица во Гостивар...

ДУИ ја зајакнува улогата на жената во општеството – во шест општини носителки на листи се жени

Арта Билали Зендели на денешната прес-конференција рече дека листите на ДУИ се содржани од докажани имиња од граѓанскиот сектор, претставници од младите, жени и успешни личности од различни области. „Овие листи се објективна рефлекција на нашиот фокус во служба на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img