ЕКОНОМИЈА

Гoлeм пaд нa индycтpиcкoто пpoизвoдcтвo, иcтopиcки пaд ce бeлeжи и вo ocтaнaтитe гpaнки

Статистичките податоци покажуваат дека се намалува индустриското производство во Македонија. Во периодот од септември минатата година до истиот месец годинава, работата во индустријата е со пад од цели осум отсто. Ваква состојба покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Бројките се...

Македонија ја очекува Либанско сценарио, поскапување на цени и рестрикции на струја

Очигледно е дека како и во другите сфери од економското и општественото живеење, во Македонија владее целосна некомпетентност во менаџирањето со државните институции и ресурси.   Порастот на цените на електричната енергија на меѓународниот енергетски пазар, ги изнесе на виделина...

Дaли гopивaтa пoвтopнo ќe пocкaпaт?

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе донесе одлука за цените на нафтените деривати. Дали ќе има повторно поскапување на цените на горивата ќе биде познато денес после пладне. Речиси еден месец, секоја недела, цените на нафтените деривати се зголемуваат. Ова се...

Повтopнo пocкaпyвaaт гopивaтa – oвa ce нoвитe цeни

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,23%. Во изминатиот седумдневен период сите референтни цени на светските берзи во просек бележат зголемување: кај...

Ce чeкa oдлyкaтa на РКЕ: Гopивaта oд пoлнoќ co нoви цeни

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе донесе одлука за цените на нафтените деривати. Дали ќе има повторно поскапување на цените на горивата ќе биде познато денес после пладне. Минатата недела имаше големо зголемување на цените на горивата, односно зголемувањето беше...

Ќe имa ли пoвтopнo пocкaпyвaњe? – Утpe oдлyкa зa нови цeни нa гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика утре треба да донесе одлука за цените на нафтените деривати. Дали ќе има повторно поскапување на цените на горивата ќе биде познато во понеделник после пладне. Минатата недела имаше големо зголемување на цените на горивата, односно зголемувањето...

Инфлaциjaтa вo САД нajвиcoкa oд 1991 гoдинa…

Порастот на потрошувачките цени во САД во септември малку ги надмина прогнозите, бидејќи поскапувањето на храната и енергијата го неутрализираа падот на цените на половните автомобили, објави американското Министерство за труд. Инфлацијата се зголеми за 0,4 проценти на месечно ниво...

(Видео) Заев: Ce peaлизиpa нajгoлeмaта инвecтициja вo иcтopиjaтa нa македонската еконoмиja – 69 вeтepници oд 500 милиoни евpa нa гepмaнcкaта WPD

Германската компанија WPD, ќе гради 415 мегаватна ветерна електрана на потегот Куманово – Старо Нагоричане – Крива Паланка, во вредност од околу 500 милиони евра. Премиерот Зоран Заев, на прес-конференцијата во присуство на амбасадорката на Германија Анке Холштајн, како...

РКЕ oдлyчи: Гoлeмo згoлeмyвaњe нa цeнитe нa гopивaтa oд пoлнoќ

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која цените на нафтените деривати од полноќ се зголемуваат. Цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,00 ден/литар и од полноќ ќе изнесуваат за ЕУРОСУПЕР БС-95 75,50 ден/лит, а...

Гopивaтa co нoви цeни oд пoлнoќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела цените на бензините се зголемија за 1,5 денари. Дизелот поскапи за два денари и во моментов се продава по цена од 65...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...
- Advertisement -spot_img