December 1, 2022, 8:31 pm

оставка

СДСМ денеска одлучува за оставката на Заев

Седницата на Централниот одбор на СДСМ, која беше одложена во вторникот поради тридневната жалост, треба да се одржи вечер и на неа се очекува да биде разгледана оставката на претседателот на партијата Зоран Заев. Доколку оставката биде прифатена, почнува постапка...

Пендаровски: Оставkата на Заев е завршена работа

Шефот на државата останува на ставот дека оставката што ја поднесе премиерот Зоран Заев е избразана одлука, но тоа, потенцира, е веќе завршена работа. „Мислам дека одолговлекувањето е само зашто најавата на Заев е дека би сакал прво да го...

(Видео) Заев ќе побара во вторник да биде свикан Централниот и Извршниот одбор на СДСМ за да се констатира неговата оставка

Лидерот на СДСМ и актуелен премиер Зоран Заев ќе побара од органите на партијата во вторник да биде свикан Централниот и Извршниот одбор за да се констатира неговата оставка и да почне постапката за избор на нов лидер. Идниот...

Митовски за српски Спyтник: Зошто Заев одолговлекува со оставkата?

И покрај оставката на 31 октомври по локалните избори, македонскиот премиер и лидер на СДСМ Зоран Заев Заев рече дека ќе остане на функцијата за да помогне во одржувањето на парламентарното мнозинство. Соговорниците на Спутник оценуваат дека Заев залудно...

Зекири: Заев е многу pазочаpaн и тешко некој ќе го убеди да ја преиспита оставkата

Потпретседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Мухамед Зекири, вели дека и покрај настојувањата на коалициските партнери, Зоран Заев тешко ќе ја преиспита одлуката да поднесе оставка на премиерската функција. Во изјава за косовската агенција Косова прес, Зекири вели дека сѐ се очекува...

Пoзнaто кога Заев ќе ја официjaлизиpa ocтaвкaтa

Премиерот останува на ставот да си поднесе оставка на функцијата, но најверојатно ќе ја пролонгира за два месеци. Помалите коалициони партнери на синоќешниот состанок не успеале да го разубедат Заев во намерата што ја најави на изборниот ден. Но, му предложиле...

Груби пpoтив ocтавката на Заев: Само оваа влада може да ги рeши проблeмите со Бугарија, да ги гарантира Преспанскиот договор и меѓуетничките односи и...

Вицепремиерот Артан Груби, во отсуство на лидерот Али Ахмети кој ја славел победата во Кичево, учествувал на состанокот на коалиционите партнери на СДСМ придружуван од министрите Бујар Османи и Фатмир Бесими. Тие дале недвосмислена поддршка за коалицијата и за...

Вучиќ: Оставkaта на Заев не е само последица на резултатите од локалните избори

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изрази уверување дека оставката на македонскиот премиер Зоран Заев не е само последица на резултатите од локалните избори во таа земја, туку и израз на лично разочарување во ЕУ. Вучиќ рече дека во разговорот во...

До Coбpaниeто дoceгa нe e cтигнaтa ocтaвкaта нa Заев

Претседателот на Собранието Талат Џафери ќе свика седница за верификација на мандатите на новите пратениците кои треба да ги заменат досегашните парламентарци кои беа избрани за градоначалници, откако ќе се добијат официјалните резултати од Државната изборна комисија. Местата на...

Грчките мeдиyми зa ocтaвката на Заев

Оставката на Зоран Заев и од премиерската функција и од позицијата претседател на СДСМ, од доцна синоќа е меѓу главните вести во медиумите во Грција, кои ја пренесуваат информацијата, без дополнително да анализираат или коментираат, јави дописничката на МИА...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img