Технологија

Човештвото ќе погледне во минатото: Најмоќниот сателит на НАСА досега – ќе орбитира околу сонцето

Наскоро ќе биде лансиран најмоќниот телескоп направен досега кој ќе ни помогне да сфатиме како се создале првите ѕвезди и галаксии, но и да откриеме многу за мистериите на нашиот универзум. Астрономите, како и љубителите на астрономијата, со нетрпение го...

Се затвораат сите нуклеарни централи до 2025 година

Белгиската влада синоќа постигна договор со кој се потврдува дека нуклеарните централи во земјата ќе бидат затворени во 2025 година, но државата ќе продолжи да инвестира во технологијата за нуклеарна енергија, соопштија денеска белгиските јавни служби РТБФ и ВРТ. Дебатата...

Сајбер напад – Белгиското министерство за одбрана цел на хакери

Белгиското Министерство за одбрана во понеделникот потврди дека било погодено од сајбер напад. Хакери ја искористија ранливоста во софтверот наречен Log4j, кој беше откриен претходно во декември, изјави портпаролот на министерството за локалните медиуми. Министерството го откри нападот минатиот четврток. Официјални...

Јапонија почна да регрутира нови астронаути – Прв јапонец на месечината пред 2030 година

Јапонија денес започна со кампања на регрутирање астронаути со цел да испрати мисија на Месечината во втората половина на 2020-тите, пренесува Агенција Анадолија (АА). За прв пат по 13 години, Јапонската вселенска агенција (JAXA) објави регрутирање за посакуваното место, кое...

Турција е меѓу првите десет земји кои произведоа сопствен сателит

Турскиот потпретседател Фуат Октај изјави дека Турција силно се развива и напредува во текот на последните 20 години, а уште еден показател за тој напредок е и лансирањето на турскиот телекомуникациски сателит Турксат 5Б во вселената, јавува Агенција Анадолија...

Турција го лансираше својот најмоќен сателит

Американската вселенска компанија Space-X утринава во 4:59 часот го лансираше новиот, најмоќен турски телекомуникациски сателит Turksat 5B. Turksat 5B, лансиран од вселенскиот центар Кејп Канаверал во американската сојузна држава Флорида, ќе достигне 42 степени на источната орбита за 164 дена,...

Прво нема плата па после отпуштање ако не се вакцинираат – Google ги принуди своите вработени

Раководството на Google, кое сака постепено да почне да ги враќа вработените во канцелариите, ќе бара од нив да прикачат доказ за вакцинација, во спротивно ќе бидат прво пратени на платено отсуство, кое на крајот ќе заврши со нивно...

Измами на социјалните мрежи – Еве како да се заштитиме

Примамливи реклами кои ви овозможуваат конверзија на криптовалути и брза заработувачка, неверојатни попусти од познати брендови, патувања од соништа или дарежливи награди од кои ве дели само еден клик – се некои од честите понуди на социјалните мрежи со...

ММФ: Глобалната регулација на криптовалутите треба да биде сеопфатна

Глобалната регулација на криптовалутите треба да биде сеопфатна, конзистентна и координирана, соопшти во четвртокот Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), јавува Агенција Анадолија. Истакнувајќи дека криптосредствата и придружните производи и услуги рапидно се зголемија во последниве години, меѓународната финансиска институција рече дека...

(Видео) НАСА за првпат го „допре“ Сонцето

Вселенско летало на НАСА официјално го „допре“ Сонцето, нурнувајќи низ неистражената сончева атмосфера позната како корона. Научниците ја објавија веста во вторникот за време на состанокот на Американската геофизичка унија. Соларната сонда Паркер всушност прелета низ короната во април за време...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img