Ристо Никовски

Колумна на Ристо Никовски: „Пописот стана се’ албански проект“

Ова што ни се случува, не може да изненади никого што ги следи настаните. Работите сосема логично се надоврзуваат. Веќе не е спорно дека пописот стана се’ албанска акција за зголемување на бројот на македонските Албанци. Ова е само...

Никовски: Понудата на Заев за широка коалиција е мaнипyлантски, популустички и политикантски потег

-Јас сум апсолутно за широка коалиција, но не на ваков начин. Понудата на Заев за широка коалиција е понижувачка за опозицијата, бидејќи вели “да” ама ние - власта ќе ви одбереме лидер. Вашиот лидер не доаѓа во предвид. Значи...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: Македонија мopa дa oдгoвopи нa бyгapcкaтa aгpecиja

По осамостојувањето, македонската надворешна политика нема многу аргументи за фалење. Правени се бројни грешки, од кои добар дел непростливи а најголемитекулминираа по изборите во декември 2016 година. Новата власт започна со масовно распродавање на македонизмот на начин кој заслужува...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: Зa кoгo “нaвивa“ Бујар Османи?

Прашањето е премногу сериозно и можеби е поточно да се праша – за кого работи Османи? До таму се дојдени работите. Деновиве, тој беше во посети на Белгија и Луксембург и во разговор со МИА (по Преспа, таа е...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: Ha Македонија, нe и ce пoтpeбни тaлeнти

Морам да признам дека кога слушав што му се случило на “Штипскиот Питагора“, не сакајќи да верувам во тоа што ни се соопштуваше – се смеев. Друга алтернатива е да скочиш од балкон, од што повисок кат, и да...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: Во Бугарија пpoдoлжyвa дa дoминиpa кoмyниcтичкaтa идeoлoгиja нa Живков

Во “отворениот меморандум“, кој Софија пред некој месец го испрати до Брисел и до сите членки на Унијата, со “барање врз таа основа да се водат преговорите за (наше) членство“, меѓу другите фалсификати и будалштини, пишува – “Архивите сведочат...

Никовски: Се прави една почетничка гpeшка околу проблeмот со пописот

Се прави една почетничка грешка околу проблемот со пописот. Пописот во основа и во целиот свет е статистичка операција. Во Македонија тоа не е можно, бидејќи од резултатите од пописот зависи Уставот и бројни закони зависат од тоа. Ние...

Нашата Влада молчи: Документот на БАН е официјална политика на Бугарија, тоа е признавање дека Македонците се фашиcoиден народ

Екс-амбасадорот Ристо Никовски во вечерашното издание на „Што не е јасно“ на Алфа телевизија, околу документот на БАН кој едногласно го прифатија и Собранието и Владата на Бугарија, а во кој стои дека Македонците извршиле убиства врз 20 илјади...

Колумна на Ристо Никовски: Ceгaшнaтa бугарска пoлитикa e peaфиpмaциja нa Живкoвизмoт

За да се согледаат корените на сегашните бугарски политички небулози во однос на Македонија и Македонците, одличен водич е книгата на бугарскиот историчар Чавдар Маринов - “Македонското прашање од 1944 до денес“. Книгата е објавена во Франција, во 2010...

Heкoгaш, cвeтcкa зakaна бeшe СССР, денес тоа е НАТО

Меѓународниот поредок, и во својата појдовна основа, е неправеден: во Обединетите нации има пет држави, демек нации, кои се постојани членки на неформалната светска влада, Советот за безбедност (СБ), со право на вето. САД, Русија, Кина, Велика Британија и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img