February 7, 2023, 11:05 pm

ИСТОЧНА ГУТА КАКО СРЕБРЕНИЦА: Британска новинарка ја открива бруталната вистина за вмешаноста на НАТО и САД во Сирија!

Британскиот весник „Гардијан“ неодамна в свој текст објави дека Источна Гута се претвара во сириска „Сребреница“ и дека, откако пропаднале мировните преговори на крајот на 2017.годиа локалното население е оставено без заштита. За реалната состојба за Спутник зборуваше независната...

БЕЗ КУРДИТЕ, ИСИС ЌЕ ПОБЕДЕШЕ ВО ВОЈНАТА: Зошто на Курдите им се одземаат сите права на живот и определба?

Курдскиот проблем е еден од клучните на Блискиот исток, постоеше многу пред Арапската пролет и ќе постои уште долго. Во темелот му е противречност, проблем кои ги потресува и многу европски држави - тоа е прашањето за почитувањето на...

ПЕКОЛНО „ЗМИСКО ЛЕГЛО“: Тука се вкрстува најмоќното оружје – се е спремно за Трета Светска војна!

Иако ИСИС е уништен, најопасната терористичка организација во свеотот во Сирија не мирува. Како што се покажа по последните постапки, превенството во тероризмот го презема Ал Нусра фронт. Нападите и оружјето кое таа група го користи во последните месец...

ЦРНАТА РАКА ВРЗ МЕДИУМИТЕ: За да се спасат сопственици на медиуми се пријавуваат за заштитени сведоци во СЈО, добиваат пари, закани и уцени!

Во Македонија како никогаш до сега од осамостојувањето има едноумие во медиумскиот простор. Дел од медиумите се и онака поддржувачи на политиките на СДСМ, а друг дел се под притисок и уцена или на СЈО или на ОЈО, или...

АНАЛИЗА НА АНДРЕЈ КОРИБКО: Ќе ја снема ли Македонија од картата на светот во 2018 година?

Иднината изгледа мрачна за Македонија откако инсталираната „про-западна“ пучистичка „влада“ не го троши времето во растурање на националниот идентитет преку продавање на суверенитетот на дел од нејзините агресивни соседи, што би можело да има кумулативен ефект на бришење на...

КАКО НАТО ГО ОКУПИРА БАЛКАНОТ: Сега Алијансата ја инволвира и Македонија!

САД и Северноатлантската алијанса „освојуват“ се повеќе и повеќе територии на Балканот, креирајќи „безбедносна зона“ во контекст на „агресивната политика“ на Кремљ. Пред некој ден постојаниот претставник во Алијансата Бејли Хутчинсон изјави дека НАТО ќе продолжи со политиката на...

АМЕРИКАНСКИ АНАЛИТИЧАРИ ТВРДАТ ДЕКА ЗАЕВ Е ЕТНИЧКИ АЛБАНЕЦ: Заев е етнички албанец, со план да ја исламизира Македонија!

Памела Гелер е познат американски политички коментатор и аналитичар и претседател на Американската иницијатива за слобода и одбрана. Таа во предизборието на претседателските избори во Америка даде огромна подршка за претседателот Трамп. На својот веб сајт Гелер објави писмо...

МАКЕДОНИЈА ВЕЌЕ НЕМА ИДНИНА: Заев ја саботираше геостратешката улога на Македонија во мултиполарниот свет!

Русија и Кина се претпазливи поради тоа што нивните мултиполарни Балкански мегапроекти транзитираат низ земја по се изгледа дека ќе заврши како внатрешно поделена или уште полошо, размислуваат за нови рути на нивниот планиран коридор преку Бугарија. Постои огромна надеж...

СЕ СПРЕМАЛЕ „БОМБИ“ И ЗА ВУЧИЌ: Истите кои прислушкуваа во Македонија, го прислушкувале и Вучиќ и му спремале „бомби“ – тоа е причината за...

ПРОДОЛЖУВА ПРИСЛУШУВАЊЕТО ВО МАКЕДОНИЈА Познавачи тврдат дека причината за неочекуваната, остра и многу сериозна реакција на официјален Белград е прислушувањето на српски дипломати веројатно во обид да се дојде до материјали со кои во иднина може да се уценува српскиот...

ГОЛЕМА АЛБАНИЈА ЌЕ ЗАПОЧНЕ СО СМРТТА НА МАЛАТА МАКЕДОНИЈА: Рускиот аналитичар предупредува на планот на САД и НАТО за окупација на Балканот!

Сирија и Украина не се единствени земји врз кои се сруши дрскиот светски хегемон кој насрнува на Русија. Еден од најважните региони, каде е поставена новата спирала на судири на геополитичките интереси на Русија и САД е таканаречениот Западен...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img